راز پخت غذاهای خوشمزه با زعفران

کاربرد زعفران در آشپزی

زعفران ادویه ای خوشمزه، خوش طعم و خوش بو می باشد که علاوه بر این که طعم و رنگ دلپذیری را به غذاهای ما می بخشد موجب زیبا تر شدن سفره های ما نیز می شود.این ادویه در اغلب غذاهای ایرانی وجود دارد و بسیار به ندرت افرادی ممکن است پیدا شوند طعم و عطر این ادویه مورد پسندشان نباشد.امروزه تمامی تولید کنندگان انواع دسر- کیک های میوه ای و پورد کیک و کلوچه از این ادویه در محصولات خود استفاده می کنند، همچنین  کاربرد زعفران در آشپزی و نوشیدنی گرم مانند شیر زعفران و چای زعفران و نوشیدنی های سرد مانند بستنی زعفرانی و… فروان است . از این رو می توان گفت زعفران علاوه بر مواد غذایی بلکه در تهیه تمامی مواد خوراکی کاربرد دارد.

 

نکاتی درباره کاربرد زعفران در آشپزی

 

 • زعفران یک ادویه تجملاتی است که به منظور افزودن رنگ و طعم خاصی که دارد برای انواع غذا ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • زعفران را می توان با سایر ادویه های دیگر نیز ترکیب کرد مانند هل- دارچین- گشنیز- زیره- نعناع

 

 • زعفران دارای خاصیت طعم دهندگیی فوق العاده ای به مواد ذیل می باشد: انواع کاری- مرغ- آجیل- گوشت بره- برنج- صدف

 

 • اگر چه زعفران ادویه ای گران قیمت می باشد اما تنها چند شاخه از آن برای طعم و رنگ به یک ظرف بزرگ غذا کافی می باشد.

 

 • در زمانی که زعفران را به غذای خود اضافه می کنید از ابزارها . یاهمزن های چوبی استفاده نکنید زیرا این ابزارها زعفران را جذب می کنند.

 

 • بهترین روش که برای مصرف زعفران وجود دارد قرار دادن آن در آب و یا شیر است سپس با مالش دادن شاخه ها می توانید طعم آن را خارج نمایید.

روش های آماده کردن زعفران برای پخت و پز

کاربرد زعفران در آشپزی روش های آماده کردن ان برای پخت و پز

 

زعفران در زمره خاص ترین و بهترین ادویه ها قرار دارد، برای آماده نمودن این ادویه و اضافه کردن آن به انواع غذاها روش های مختلفی وجود داردکه در این قسمت از مقاله می خواهیم این روش ها را به شما آموزش دهیم

 

روش اول خرد کردن زعفران است

 

گام اول

هر دستور غذایی  به میزان مورد نیاز خود از یک ادویه نیاز دارد که این موضوع شامل استفاده از زعفران نیز می شود از این رو در گام اول شاخه های گل زعفران را وزن کنید و به اندازه مورد نیاز خود از آن بردارید.

برای وزن کردن زعفران می توانید تعداد گل های زعفران را به صورت دانه دانه بشمارید و از مقیاس های آشپزی مانند قاشق عذاخوری و چای خوری و مانند اینها استفاده کنید به عنوان مثال 20 شاخه گل زعفران برابر با یک هشتم قاشق چایخوری است.

 

 • به این نکته توجه داشته باشید که اضافه کردن بیش از حد زعفران به غذا موجب خرابی غذا می شود لذا بهتر است در زمان اضافه کردن این ادویه همیشه دست پایین بگیرید و اگر چنانچه غذایتان مطابق با طعم دلخواهتان در اضافه کردن این ادویه نبود می توانید دوباره زعفران را به آن اضافه کنید.

 

 • بهترین روش برای محاسبه میزان زعفران مورد نیاز شمردن تعداد رشته های گل آن است.

 

 • اگر میزان مورد نیاز زعفران برای پخت و پز را نمی دانید، کافی است که این را به خاطر بسپارید که میزان استاندارد این ادویه به ازای هر یک نفر برابر یک چهارم قاشق چایخوری است.

 

گام دوم

 

در این مرحله می بایست رشته های گل زعفران را کاملا پودر کنید اگر تمایل دارید که زعفران مورد استفاده در غذای شما کاملا قابل مشاهده باشد می توانید تمامی طعم و رنگ آن را آزاد کنید. که برای این کار سریعترین راه حل همان پودر کردن زعفران است رشته های گل زعفران ظریف می باشند از این رو می توانید به راحتی با استفاده از انگشت اشاره و شست آن را خرد کنید  و اگر تمایل دارید که کاملا به صورت یک دست رشته های گل زعفران را خرد کنید می توانید از هاون استفاده کنید.

 

 • بهترین زمان استفاده از زعفران پودر شده برای دستورالعمل هایی است که در دستور پخت غذای خود انواع مایعات و یا آب در دستور پخت آن قرار داشته باشد.

 

گام سوم

در این مرحله زعفران را به غذا اضافه کنید دقیقا زمانی که زعفران کاملا خرد کردید آن را به غذای خود اضافه کنید در واقع بهترین زمان برای اضافه کردن زعفران به غذا زمانی است که غذا در حال پخت است با این روش زعفران به خوبی با سایر مواد غذایی ترکیب می شود و رنگ و طعم آن به خورد مابقی مواد غذایی خواهد رفت.

روش های آماده کردن زعفران اشپزی

روش دوم خیساندن زعفران

 

گام اول

 

در این روش کار می بایست مقداری از مایع غذایی که دارید تهیه می کنید را بردارید، به عنوان مثال غذایی که شما دارید تهیه می کنید حاوی یکی از مایعات مانند  شیر- آب مرغ- سرکه سفید و.. است مقداری از این آب را برداشته و زعفران را به آن اضافه کنید و صبر کنید تا بر روی حرارت داغ شود دقت داشته باشید که مایع می بایست بر روی حرارت داغ شود نباید به نقطه جوش برسد.

 • چنانچه غذای شما حاوی مایعات نمی باشد برای خیساندن زعفران از آب خالی استفاده کنید.

 

گام دوم

 

رشته های زعفران را در آب بخیسانید بهترین روش برای این که بتوانید طعم و رنگ زعفران را آزاد کنید ریختن زعفران در آب داغ است، سپس به مدت 10 الی 20 دقیقه صبر کنید تا زعفران آماده شود.

 

 • خیساندن زعفران قبل از این که آن را به غذا اضافه کنید بهترین روش ممکن برای پخش نمودن یکسان طعم و رنگ آن به غذا است.

 

 • اگر می خواهید رایحه خوبی از زعفران را در غذای خود استشمام کنید می بایست به اندازه کافی در مایع غذا آن را بخیسانید.

 

 • می توانید قبل از این که زعفران را بخیسانید آن را با هاون کاملا پودر کنید ولیکن کامل بودن رشته های زعفرانی در غذا جذابیت خاصی را به آن می بخشد.

 

گام سوم 

 

مایع را به غذای در حال پخت اضافه کنید در زمان اضافه کردن نباید رشته ها را از مایع جدا کنید بلکه می بایست تمامی مایع را به صورت کامل به غذا اضافه نمایید با استفاده از این روش طعم و رنگ به داخل ظرف غذا نفوذ می کند. در حالت معمول بهترین زمان برای اضافه نمودن مایع زعفران زمانی است که پخت مواد غذایی به اتمام رسیده است.

 

 • اگر دوست دارید می توانید رشته های زعفران را از محلول جدا کنید اما این کار معمولا برای غذایی هایی مورد استفاده قرار می گیرد که سطح آن باید صاف و صیقلی باشد مثل ژله

 

 • اگر تمایل دارید که رشته های زعفران را در غذای خود نگه دارید دیگر نیاز نیست که آن را خورد کنید این رشته ها بافت جالبی را به غذا می بخشند.

 

روش سوم دستچین کردن زعفران

 

در این روش کیفیت شاخه های زعفران دارای اهمیت می باشد، شاخه های پررنگ زعفران که دارای رنگ سرخ غلیظ با نوک نارنجی هستند را انتخاب کنید دقت داشته باشید که رشته ها می بایست دارای رنگ  یک دستی باشند، اگر بر روی رشته ها رگه های روشن باشد نشاندهنده کیفیت پایین آن است.

برای خرید زعفران با کیفیت کافی است به سایت مراجعه کنید.

 

 • هر چقدر رنگ زعفران قوی تر باشد نشان از کیفیت بالای آن است.

 

یکی دیگر از نشانه های کیفیت زعفران بافت آن است بافت زعفران با کیفیت دارای رشته های یکسانی می باشند و یک سمت رشته ها نیز شیپوری شکل می باشد در صورتی که انتهای آن به صورت پیچکی شکل و تیز است.

 

کاربرد زعفران در آشپزی و روش آماده سازی  و یا دم کردن برای استفاده در انواع غذاها

 

با آماده کردن این ادویه بی نظیر و گران قیمت شما می توانید طعمی خاص را به غذاهای خود ببخشید.

 

کاربرد زعفران در آشپزی و روش دم کردن زعفران با آب جوش

 

برای این کار می بایست کلاله گل زعفران را در هاون قرار داده و سپس آن را کاملا تا زمانی که کاملا خرد شده بکو بید بعد بر روی زعفران پودر شده آب جوش بریزید و بر روی آن یک درپوش قرار دهید و به مدت 30  دقیقه به آن زمان دهید تا کاملا رنگ و عطر خود را باز کند، البته می توانید در صورتی که عجله دارید آن را بروی حرارت غیر مستقییم مانند کتری و یا سماور قرار دهید تا سریعتر و بهتر دم بکشد.

در ادامه طریقه پخت یک نمونه غذای ایرانی با زعفران را بیان می کنیم

طرز تهیه مرغ زعفرانی مجلسی

کاربرد زعفران در آشپزی و طرز تهیه مرغ زعفرانی مجلسی

 

مرغ زعفرانی یکی از انواع غذاهای ایرانی بسیار خوشمزه است که به روش های مختلفی می توان آن را تهیه کرد، این غذا در واقع نوعی خورشت است که با مرغ و زعفران تهیه می شود.

مرغ به د لیل این که حاوی پروتئین است مصرف آن می تواند موجب کاهش وزن شود در این غذا می توانید از هویج – گوجه و یا سیب زمینی استفاده کنید تا ظاهر خورشت خوشمزه تر و مجلسی تر شود مدت زمان لازم برای طبخ این غذا در حدود 30 دقیقه می باشد.

 

مواد لازم برای تهیه مرغ مجلسی زعفرانی

 

 • مرغ به مقدار لازم

 

 • زعفران به میزان لازم

 

 • رب گوجه فرنگی 4 قاشق غذاخوری

 

 • زنجبیل- پودر سیر- پودر دارچین

 

 • پیاز متوسط 3 عدد

 

 • نمک- زردچوبه- فلفل قرمز معمولی و پودر پابریکا به میزان لازم

 

 • روغن سرخ کردنی 3 قاشق غذا خوری

 

 • فلفل سبز

 

 • لیمو 2 عدد

 

 • سیب زمینی 2 عدد

 

کاربرد زعفران در آشپزی و طرز تهیه مرغ مجلسی زعفرانی با فر

 

 • تکیه های مرغ را با ادویه های معطر و زعفران کاملا مزه دار کنید

 

 • پیازها را خلالی می کنیم

 

 • آب لیموها را گرفته به همراه پیاز های خلالی شده رو مرغ می ریزیم و داخل کیسه زیپ دار به مدت 5 الی 10 ساعت قرار قرار می دهیم تا کاملا مرغ ها مزه دار شوند.

 

 • مرغ طعم دار شده را با 1 پیمانه آب و مابقی مخلفات به مدت نیم ساعت بر روی اجاق می گذاریم تا کاملا پخته شود.

 

 • بعد از پخته شدن تکه های مرغ پیاز آن را جدا کرده و آن را داخل ظرف مناسبی می چینیم و آب مرغی که داخل قابلمه از پخت مرغ باقی مانده را بروی سطح تکه های مرغ می ریزیم.

 

 • حالا 1 عدد پیاز باقی مانده را حلقه حلقه می کنیم و در کنار مرغ ها داخل ظرف می چینیم و سپس فلفل سبز- سیب زمینی ها از وسط نصف شده و روغن را نیز اضافه می کنیم، سپس ظرف را به مدت 1 ساعت و نیم داخل فر می گذاریم و بعد از خارج کردن مرغ ها از فر، رب گوجه فرنگی را با مقداری آب مرغ که از قبل کنار گذاشتیم بر روی حرارت مخلوط می کنیم و به عنوان سس مرغ در کنار آن سرو می کنیم .

 

آشپزیزعفران

روش استفاده زعفران در غذازعفران در آشپزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *