زعفران خوب را از کجا خریداری کنیم؟

بهتر است قبل از خرید هر نوع محصولی ابتدا اطلاعات لازم درباره آن را داشته باشیم تا بتوانیم محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب خریداری کنیم، در این مقاله می خواهیم بدانیم که زعفران خوب را از کجا بخریم؟ اما قبل از این که بگوییم زعفران خوب را از کجا باید خریداری کنید می خواهیم بدانیم زعفران خوب را چگونه باید بشناسیم؟

زعفران گران قیمت ترین ادویه در جهان است و در بین ایرانیان از گذشته تا به امروز محبوبیت خاصی داشته است البته کشور ایران بزرگترین تولید کننده این ادویه گران قیمت است.

خرید زعفران شاید برای قدیمی ها که کیفیت و اصل بودن زعفران را می شناسند راحت تر باشد ولی قطعا افراد امروزی در شناخت زعفران اصل کمی با مشکل مواجه هستند، زعفران خود دارای اقسام و درجه بندی های مختلفی است که برای پی بردن به اصل و یا غیراصل بودن آن نیاز به کمی مهارت و تخصص دارد.

 

شناسایی کیفیت هنگام خرید زعفران خوب

 

قبل از اینکه بخوایم به جواب این سوال بپردازیم لازم است که اطلاعاتی در مورد ساختار فیزیکی زعفران در اختیار شما خواننده عزیز قرار دهیم زیرا زعفرانی که در بازار وجود دارد شامل بخش های مختلف زعفران است و برای خرید زعفران خوب و با کیفیت لازم است که با تمامی بخش های آن آشنا شویم.

بخش اصلی زعفران که مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ آن قرمز است کلاله نام دارد قسمت های مختلف کلاله در بازار برای فروش وجود دارد.

 

کلاله خود دارای 4 قسمت اصلی  به قرار ذیل است

کلاله خود دارای 4 قسمت اصلی به قرار ذیل است

 • سرگل، که فقط شامل قسمت سرکلاله می شود.

 

 • نگین زعفران، که سرگل و کمی پایین تر از آن تا جایی که کلاله به چند شاخه تبدیل می شود را شامل می شود.

 

 • پوشال زعفران، نگین زعفران و قسمت پایینی آن پوشال زعفران را تشکیل می دهد.

 

 • دسته، که به آن رشته کامل نیز می گویند که همانطور که از نامش پیدا است شامل یک زعفران کامل می شود.

 

حال که با ساختار فیزیکی زعفران آشنا شدید و بخش های تشکیل دهنده آن را مطابق با تصویر بالایی توانستید شناسایی کنید به بررسی کیفیت و اصل بودن زعفران می پردازیم

 

 • برای این که بتوانید زعفران اصل را تشخیص دهید کافی است به سرشاخه کلاله آن توجه کنید سرشاخه هاس کلاله زعفران اصل سه شاخه ای بوده و قسمت بالایی آن شیپوری شکل است که هر چقدر به سمت پایین می آید باریک و ظریف تر می شود همچنین طعم آن نیز کمی تند می باشد، اگر چنانچه زعفران شیرین باشد قطعا برای بالا بردن وزن به آن نمک و یا شکر اضافه کرده اند.

 

 • اگر زعفران را به صورت پودری خریداری کنید نمی توان اصل بودن آن را تشخیص داد مگر از طریق دستگاه های آزمایشگاهی

 

 • روش دیگری نیز برای تشخیص مرغوبیت زعفران وجود دارد، برخی افراد یک رشته از زعفران را لابلای کاغذ کاهی قرار داده و آن را می فشارند اگر اثر چربی بر روی کاغذ برجای بماند زعفران اصل نمی باشد.

 

 • روش دیگر برای تشخیص اصل نبودن زعفران این است افرادی که تقلبی این محصول را می فروشند بر روی بسته بندی آن ها هیچگونه مشخصاتی درج نشده است، برخی افراد نیز اصل بودن و یا تقلبی بودن این محصول برایشان اهمیتی ندارد و تنها رنگ اآن برایشان اهمیت دارد اما لازم به ذکر است در زعفران های تقلبی رنگ های شیمیایی به کار می رود که سرطان زا و حساسیت زا می باشند که نه تنها از نظر اقتصادی متحمل ضرر می شوید از نظر سلامت و بهداشت نیز با خطر جدی مواجه می شوید.

 

 • روش دیگر نیز حل نمودن زعفران در آب است در این روش با قرار دادن تار و رشته زعفران در آب اگر بلافاصله آب ر نگی شود و الیافی مانند نخ در آب باقی ماند زعفران اصل نمی باشد.

 

 • یکی دیگر از نشانه های سریع برای تشخیص کیفیت زعفران رنگ آن است، رنگ این محصول در زمان خریداری می بایست قرمز باشد بهتر است از خرید زعفران پودری خودداری کنید زیرا ممکن است با برخی ادویه دیگر مانند زردچوبه و یا قارچ ترکیب شده باشد.

 

 • زعفران اصلی را وقتی که در کاسه آب قرار می دهند مدتی طول می کشد تا رنگ آب زرد شود ولیکن زعفرانی نامرغوب فورا رنگ آب را زرد می کند.

 

 • از طریق بافت زعفران نیز می توانید مرغوب بودن آن را تشخیص دهید کافی است که یک رشته زعفران را لای انگشتانتان بشکنید اگر آن را خشک و شکننده حس کردید به این معنا است که زعفران دارای کیفیت می باشد ولیکن اگر چنانچه احساس کردید که نرم و ملایم است و در آن رطوبت وجود دارد که معمولا برای افزایش وزن این کار را می کنند زعفران فاقد کیفیت می باشد.

 

 • نکته دیگری که نشان از کیفیت زعفران است صاف بودن آن است، صاف بودن زعفران حتی در قیمت ان نیز تاثیرگذار است البته صاف بودن زعفران بیشتر برای صادرات مدنظر می باشد.

 

 • هرچقدر طول شاخه زعفران بلندتر باشد ارزش آن نیز بیشتر می شود، البته شاید این ویژگی برای مصارف شخصی مورد توجه نباشد ولی بهتر است بدانید که زعفرانی که دارای چنین ویژگی باشد نشان از اصل بودن آن است.

 

زعفران اصل

نکات مهمی که برای خرید زعفران خوب باید بدانید

 

هر مثقال زعفران چند گرم است

 

در هنگام خرید زعفران باید مراقب کم فروشی باشیم لازم است که بدانید یک مثقال زعفران برابر 4.6 گرم می باشد.

 

برای خرید زعفران خوب درجه بندی های زعفران را بشناسید

 

زعفران از نظر درجه کیفی درجه بندی شده است و به چها دسته ممتاز- درجه یک- درجه دو- و درجه سه دسته بندی می شود این درجه بندی براساس فاکتورهای مختلفی که در آزمایشگاه انجام می شود صورت می پذیرد و بهترین و با کیفیت ترین آن زعفران ممتاز است.

 

برای خرید زعفران خوب انواع زعفران را شناسایی کنید

 

در زمان خرید زعفران می بایست از قبل با خود تصمیم گرفته باشید که کدام نوع زعفران برای شما به صرفه تر است.

 

زعفران از نظر برش پرچم دارای انواع مختلفی می باشد

 

 • زعفران نگین

 

زعفران نگین نوعی از زعفران است که پاک کردن آن مستلزم دقت و وقت زیادی است تا بتوان بخش انتهایی پرچم را که به کلاله سه شاخه چسبیده شده است را از ناحیه سه شاخه آن جدا کرد.

 

 • زعفران شبه نگین

 

اگر چنانچه در بسته بندی زعفران نگین زمان و توجه لازم به کار نرود و تمامی معیارهای کیفیت زعفران نگین رعایت نشود و برش های هم سایز نباشد به آن زعفران شبه نگین می گویند.

 

 • زعفران سرگل

 

اگر از لحاظ کاربردی به دنبال بهتر نوع زعفران هستید می توان سرگل را به شما معرفی کرد در این نوع بسته بندی بخش های کلاله و خامه زعفران که دارای رنگ قرمزی هستند و دارای بالاترین درجه خلوص بوده را برش می زنند و بخش های زرد و سفید پرچم که هیچگونه ارزش کیفی ندارند را از آن جدا می کنند.

 

 • زعفران دخترپیچ

 

در این نوع بسته بندی از زعفران بخش بیشتری از پرچم را در داخل بسته بندی می گذارند در واقع برش در حدود 3 الی 4 سانت کلاله می باشد، امروزه این نوع بسته بندی دیگر انجام نمی شود زیرا حجم بالا و خلوص کمتری دارد.

لازم است که بدانید بهترین نوع زعفران برای مصرف سرگل است زیرا در آن ناخالصی وجود ندارد و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه می باشد.

 

هر محصول ارزانی نمی تواند همیشه خوب باشد

 

یکی از نکاتی که در زمان خرید زعفران می بایست به آن دقت کنید قیمت زعفران است، زعفران به دلیل مراحل سخت برای کاشت- نگهداری و برداشت و اماده نمودن آن، دارای قیمت بالایی است، وقتی که زعفران با قیمت ارزانی می خرید قطعا نباید انتظار کیفیت و مرغوبیت را از آن داشته باشید.

انواع زعفران را شناسایی کنید

به طعم و رنگ یکی از مهم ترین نکات خرید زعفران خوب

 

زعفران اصل طعم تلخی دارد و برای این که رنگ خود را آزاد کند زمان بر می باشد اگر چنانچه زعفران خریداری شده شما طعم تلخی نداشته و به محض این که ان را در آب قرار دادید رنگ خود را نمایان کرد قطععا زعفران خریداری شده شما اصل نبوده و در این زعفران از رنگ های مصنوعی استفاده شده است.

 

برای خرید زعفران خوب به کجا مراجعه کنیم ؟

 

برای خریداری زعفران خوب تنها کافی است بر روی این لینک http://feritkara.com  کلیک کنید، با مراجعه به این سایت می توانید علاوه بر این که اطلاعات لازم در خصوص مزایا و خواص زعفران کسب کنید بهترین نوع زعفران را نیز خریداری کنید.

 

 

 

 

 

 

 

زعفران

انواع زعفرانزعفرانشناسایی زعفران خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *